Sohbet Sitesinde Nasıl Güvende Kalınır?

İnternetin ortaya çıkışı, her yaş grubundan ve yetenekten insanlar için çok çeşitli olanaklar açmıştır. Günümüzde dünyanın herhangi bir yerindeki arkadaşlarınız ve ailenizle sohbet uygulamaları, e-posta ve diğer popüler web tabanlı araçlar aracılığıyla gerçek zamanlı iletişimi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Bugünlerde giderek daha fazla insan sohbet etmek, yeni arkadaşlar bulmak ve yeni arkadaşlar edinmek için akıllı telefon uygulamalarını kullanıyor. Daha fazla takipçi/arkadaş toplama fikri özellikle gençler için çok çekici görünse de, onları çevrimiçi yırtıcılar tarafından sömürülme riskine de maruz bırakır. Bu nedenle, ebeveynlerin bu günlerde çocukların/gençlerin kullandığı tüm bu tür sohbet uygulamaları/hizmetleri hakkında bilgi sahibi olması son derece önemlidir .

Örneğin, Omegle, insanların dünyanın her yerinden yabancılarla, tanıdıklarla ve hatta arkadaşlarla rastgele sohbetlere katılabilecekleri böyle bir platformdur. Ancak, bu tür konuşmalar genellikle uygunsuz hale gelebilir ve kullanıcılar için Omegle yasağına neden olabilir . Bu uygulamalara kaydolurken önemli bir kontrol olmadığından, aynı kullanıcılar uygulamayı farklı bir kimlik kullanarak yeniden kullanabilir ve saldırgan etkinliklerine devam edebilir.

İnternette bu tür sohbetlerin içerdiği yaygın riskleri ve nasıl güvende kalabileceğinizi ele alalım.

İlgili Riskler

Sahte profiller – yukarıda vurgulandığı gibi, kötü niyetli kişiler, genellikle herhangi bir kimlik doğrulaması gerektirmeden bu sohbet uygulamalarıyla kolayca hesap açabilir. Bu nedenle, bu tür hizmetlerde birçok sahte profil bulmak olağandır. Bu sahte profilleri tutan kişiler, masum gençleri ve yetişkinleri, daha sonra onları istismar etmek için kullanılabilecek gizli bilgileri paylaşmaya çekebilir.

Uygun olmayan şifreleme – birçok çevrimiçi sohbet uygulaması, platformlarında paylaşılan bilgiler için mutlak şifreleme sağlamaz. Ayrıca, böyle bir uygulamayı halka açık Wi-Fi platformlarında çalıştıran herkes, verilerinin tehlikeye girme riskinin artmasıyla karşı karşıyadır.

Hesap hacklemeleri – bu, çevrimiçi sohbet uygulamalarında karşılaşılan çok yaygın bir başka sorundur. Yetenekli bilgisayar korsanları, insanların sohbet hesaplarına kolayca girebilir ve daha sonra yanlış amaçlarla kullanılabilecek gizli verileri çıkarabilir.

Güvende Kalmak için İpuçları

Gerçek kimliğinizi kullanmaktan kaçının – 'Roma'dayken Romalıların yaptığını yapın!' Yabancılarla etkileşime girecekseniz, asla gerçek adınızdan oluşan bir çevrimiçi kimlik kullanmayın. Ayrıca, bu tür sohbetler sırasında fotoğraflarınız, adınız/soyadınız, ziyaret ettiğiniz yerler, eyalet, şehir, sokak adresi, girdiğiniz kurum/okul gibi sizi tanımlamaya ve/veya bulmaya kullanılabilecek hiçbir kişisel bilgi vermekten kaçının. git, çalıştığın ofise vs.

Kimseye güvenmeyin – arkadaşlarınızla bu tür sohbet uygulamalarında etkileşimde bulunmak iyi olsa da, İnternet'teki insanların bazen gerçekte iddia ettikleri kişi olmadığını lütfen unutmayın. Bu nedenle, yalnızca bu tür sohbet uygulamaları aracılığıyla tanıdığınız herhangi bir yabancıyla asla kişisel olarak tanışmamalısınız. Kişinin kimliğinden emin olsanız bile, lütfen yırtıcıların kişilik yaratma ve başkalarını aldatma konusunda son derece iyi olduğunu bilin.

IM ile sohbet odalarını kullanma karşılaştırması – kişisel IM sohbetlerini kullanmak yerine, güvenli sohbet odalarında başkalarıyla etkileşimde bulunmanız daha iyi olur. Ancak bazen bu sohbet odaları bile yabancılar tarafından yönetildiği için tamamen güvenli değildir. Güvende kalmak için, şahsen tanımadığınız, tanımadığınız birinden gelen sohbet davetini asla kabul etmeyin. Ayrıca, sohbet IM şifrenizi asla arkadaş olarak adlandırdığınız kişiler de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmayın.

Son olarak, bu tür çevrimiçi sohbetlerde başınız belaya girdiğinde anne babanız, arkadaşlarınız ve/veya aile üyelerinizle konuşun. Her zaman bu tür konuları özgürce tartışabileceğiniz biri olmalıdır.

Bu içerikler ilginizi çekebilir:

1 Yorum Bulunuyor

Paylaş

  • Selami TAŞ

    İşte aradığım site, gerçekten bu tarz hizmet veren sitelerin böyle şeyler paylaşması çok önemli çünkü bir hizmet veriyorsanız artılarını eksilerini bilgilendirmelisiniz teşekkürler admin.

Sende Bir Yorum Bırak :